Led Zeppelin – to brytyjski zespół, który jedni uważają za hard rockowy, inni natomiast za heavy metalowy. I prawdopodobnie i jedni i drudzy mają trochę racji. Przede wszystkim Led Zeppelin powstał w 1968 roku i oficjalnie zakończył swoją działalność w 1980 roku. Później mieli jeszcze krótkie okresy reaktywacji – np. w 2007 roku, gdy zagrali koncert w O2 Arena w Londynie. Zeppelini grali połączenie rocka, folku oraz bluesa z dającymi się wyczuć wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, a nawet muzyki klasycznej i jeszcze wielu, wielu innych gatunków. Sprzedając na całym świecie ponad 300 milionów płyt, stali się prawdziwymi gigantami. Ostatni skład zespołu stanowili Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones oraz nieżyjący już John Bonham. W trakcie wspomnianego koncertu z 2007 roku w Londynie, zmarłego Bonhama zastąpił przy perkusji jego syn Jason.

To legendarna grupa, która powstała w 1975 roku w nurcie New Wave Of British Heavy Metal w Londynie. Członkowie zespołów heavy metalowych lubują się w nadawaniu tym zespołom dość kontrowersyjnych nazw. Nie inaczej było w przypadku Iron Maiden. Nazwa ta oznacza żelazną dziewicę – czyli średniowieczne narzędzie tortur. Dziś trudno sobie wyobrazić, że iron maiden było pudłem o kształtach i rozmiarach, które pasowały do ludzkiej sylwetki. Wewnątrz pudła zamontowane były kolce, który raniły ciało osoby odbywającej tego rodzaju karę w sposób dotkliwy, ale jej nie zabijały. Praktyka przeczy odrobinę nazwie – żelazne dziewice nie zawsze bowiem były zrobione z metalu – niekiedy używano do ich wykonania także drewna lub kamienia. Dla zespołu natomiast najbardziej charakterystycznym jest głos wokalisty – Bruce’a Dickinsona, którego uważa się za jednego z najlepszych wokalistów rockowych.

Ozzy Osbourne urodził się w 1948 roku – ma zatem 63 lata! Jest w wieku zwanym pieszczotliwie – emerytalnym. Ciągle jednak zarabia na utrzymanie swej rodziny i wielu domów na różne sposoby. Jako dziecko miał kłopoty z nauką i twierdził, że ma dysleksję, a w wieku 15 lat przerwał naukę i imał się różnych zajęć, aby zarobić na swe utrzymanie. Historia dość typowa – jak na gwiazdę rocka. Okazuje się, że w przypadku kłopotów z nauką, warto obrać alternatywną drogę i spróbować zostać artystą. Udaną próbę podjął również Ozzy – który mając 20 lat razem ze szkolnym kolegą Tonym Iommi założył grupę muzyczną, którą nazwał najpierw Polka Tulk, a potem Earth. Wkrótce jednak zadecydował, że lepiej, by zespół nazywał się Black Sabbath – nazwa miała budzić strach, ponieważ jak zauważył wraz z Tonym – ludzie lubią się bać. Teorię potwierdził film Mario Bavy pod tym samym tytułem, który był wyświetlany w ich miasteczku. Jak nie trudno się domyślić – pierwszy album, który grupa wydała dzięki Sony Music, nosił ten sam tytuł.

W latach 80. Ubiegłego wieku popularny stał się glam rock, będący dość komercyjną odmianą muzyki heavy metalowej. Skąd wzięło się to określenie? Pochodzi od angielskiego słowa „glamour”, które oznacza: urok, czar, blask oraz przepych. I te słowa najlepiej opisują muzykę rockową tamtych czasów. Nowemu trendowi zaczęli ulegać niemal wszyscy muzycy gatunku, ozdabiając teatralnie wszystko co się dało podczas swoich występów. Jeden z uznawanych za dość poważnych artystów – Rick Wakeman – pianista, który występował z The Strawbs i Yes, a także rozwijał swoją solową karierę, przechodził przez okres fascynacji srebrnymi cekinami – zwykł wtedy występować w długiej szacie z nich zrobionej. Każdy artysta próbował olśnić fanów na wszelkie migotliwe i ociekające złotem i błyskiem sposoby. Najbardziej znani muzycy, którzy grali w tym nurcie to: angielski zespół T. Rex, David Bowie, Jobriath czy Gary Glitter. Ten nurt miał się całkiem dobrze do czasu, gdy nastała era punk rocka.